top of page

İYİLİK SAĞIRLARIN DUYABİLDİĞİ, KÖRLERİN GÖREBİLDİĞİ BİR DİLDİR

İletişim kurmak, sadece kullandığımız dillerle mümkün olan bir şey değildir. Gerçek iletişim, birbirimizin yüreğine dokunabilmektir, der yazarın biri. İletişim kurmaya çalışırız çünkü hepimiz kendimizi anlatma ya da karşımızdaki insanı anlamlandırma savaşındayız. Ama gerçekten var olabildiğimizi, görmeyen gözler görmeye başlayınca, duymayan kulaklar işitmeye başlayınca hissederiz. Bunların olabilmesi, sadece birbirimizin yüreğine dokunabildikçe gerçekleşir. Yüreklere dokunabilmenin en iyi yolu iyiliktir.


Hiçbir insan tam değildir. Bazılarının içinde bazılarının dışında eksiklikler vardır. İşte iyilik bu eksiklikleri tamamlar. Belki de iyilik, eksiklikleri tamamlamak yerine eksikliklerin aslında büyük problemler olmadığını görmemizi sağlar. Hayata bardağın dolu tarafından bakmayı öğretir. İşte bu öğreti bize tamamlanmışlık hissi verir. Bu öğreti sayesinde tam hissederiz. Bu öğreti sayesinde tam düşünür, tam görür, tam duyarız. Bunları tamamlanmış bir şekilde yaparız. Çünkü artık bizim düşüncelerimiz, duygularımız, duyduklarımız, gördüklerimiz sadece bizim değildir. Başka güzel yürekler sayesinde oluşturduğumuz yeni parçalarımızdır. Ve içimizde bu yeni oluşan dünyayı birileri ile paylaşabilmek ve onlara da bu dünyayı aktarabilmek için içimiz heyecanla yanıp tutuşur. Çünkü içten içe biliriz ki bu duygu bizim değildir, başka sebepler sayesinde oluşmuştur ve bizim de birilerine bu duyguyu vermemiz gerekir. Bu aslında çok ilginç bir noktadır çünkü insanoğlu olarak adlandırılan bizlerin yüzyıllardır kalıplaşmış sözlerle ne kadar bencil varlıklar olduğumuz söylenir, öğretilir. Ama iyilik sayesinde içimizde uyanan dürtüler, dünyamıza farklı gelebilecek seviyedeki iyilik hassasiyetimiz, bize yüzyıllardır öğretilen şarkılar türküler sayesinde dilimize pelesenk olan bencilliğimizi silip götürür.


İşte tam bu yüzden kendi eksikliklerimizi görmek yerine başkalarını tamamlamaya, görmeyenin görmesini sağlamaya, duymayanın duymasını sağlamaya iyilik dili sayesinde çalışmalıyız ki ruhumuzu tamamlanmış hissedelim.

196 görüntüleme1 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ARILAR

SU KAYNAKLARI

1 comentario


Busra Keskin
Busra Keskin
27 jun 2021

sıcacık, iç ısıtan başka bi dünyanın var olduğu umudunu aşılayan bu yazı için teşekkür ederim 🌷

Me gusta
Post: Blog2 Post
bottom of page