top of page

İyilik Olsun Köyü (Minecraft)

Güncelleme tarihi: 7 Şub 2021

OYUN İÇERİK ANALİZİ:

K Ö Y Ü N İ L K M İ S A F İ R İ: Hümeyra

Su, hayattır. Hayatımız için olmazsa olmaz niteliktedir. Çok değerli/aziz olandır. Suya verdiğimiz değeri anlatmaya kelimeler yetmez. Dünya Sağlık Örgütü'ne göre (WHO), temel ihtiyaçları karşılamak için günde en az 25 litre suya ihtiyaç vardır. Bu kadar değerli bir nimetin varlığını korumak, hem şimdiki zaman hem de gelecek zaman için iyilik olacaktır.

Bununla beraber, çocukların doğa sevgisini içselleştirmesi ve buna uygun hareket etmesi, dünyamızın geleceği için iyiliklerin, güzelliklerin kapısını aralayacaktır.

Ancak bu güzel ifadelerin eylemi nasıl mümkün olacak?

Bu hususları nasıl gerçekleştirebiliriz?

Çocukların bu bilinci yakalayabilmelerini nasıl sağlayabiliriz?

Eylemlilikle cevaplanması ne şekilde gerçekleştirilecek?

İyilikOlsun Ekibi; su ve değeri hakkındaki bu ve benzeri soruların çözülmesi için, ilk olarak sorunların belirlenmesine ilişkin bir farkındalık yaratmanın gerekli olduğunu gördü.

Bu amaçla su ve değeri konusunda hatırlatmalar yapmamızın önemli olduğunu düşündü.Farkındalık yaratmak çabası:

İyilikOlsun Köyü oyunumuzda su ve değerine ilişkin sorunlara ve bu sorunların nasıl çözüme kavuşturulabileceğine değinmek istedik.

Sevgili Hümeyra ile birlikte su tasarrufundan, suyu israf etmeden kullanmaktan, suyun özenle ve gerektiği kadar kullanılmasından, gereksiz yere kullanılmasının ne kadar zarar verici olduğundan söz ettik. Farkındalığımızı yükseltmeyi arzuladık.

Ayrıca okulumuzdaki geri dönüşüm kutularını, çöp kutularını ona göstererek geri dönüşümün önemini hatırladık. Atıkların ve çöplerin yere atılmasının yanlış olduğunu görmeye çalıştık. Hümeyra da arkadaşlarının bu konudaki davranışlarından örnekler vererek katkıda bulundu.

Öte yandan, doğa sevgisinin, doğayı korumanın bireyin sorumluluğu olduğundan söz ettik. Bu amaçla bir çözüm yolu üzerine konuştuk: çevremizde ağaçlandırmanın önemine dikkat çektik. Neler yapabileceğimiz konusunda hatırlatmalar yaptık. Sonra bu sözlerimizi eyleme döktük. Sevgili Hümeyra ile birlikte okulumuzun bahçesine iki ağaç diktik. Ağaçların ön tarafına Hümeyra’nın adını taşıyan bir levha yerleştirdik: Hümeyra’nın Dut Ağacı 29 Ocak 2021.

Ağaçların ve bitkilerin, çevremizdeki varlıkların güzellikleri ile gözlerimize verdiği yaşam sevincini tatmaya özen gösterdik. Ayrıca ağaçların yaşamımız için birer oksijen kaynağı olduklarını daima hissetmeye çalışmak “iyilikolsun!” dedik.

Bu iyilik olsun eylemimiz şöyle tanımladık:

“İyilikOlsun köyüne iki ağaç kazandırmakla biz de eylemli olarak çevremize ve dünyamıza iki oksijen kaynağı daha hediye etmiş olduk.”


Bu oyunda hangi değerleri yaşama kattık?

- Suyu tasarruflu kullanıp israf etmeyerek, suyu gerektiği kadar ve gerekli yerde kullanarak örnek olduk.

- Atıkları geri dönüşüm kutularına doğru şekilde bıraktık. Böylece atık kutularını doğru kullandık.

- Çöplerin çöp kutusuna atılması gerektiğini gösterdik.

- Doğanın her insana ayrı ayrı emanet olduğunu ve doğayı sevmemiz/korumamız gerektiğinin önemini vurguladık.

Gelecek videolarımızda ve yazılarımızda görüşmek üzere.

Hoşça kalın,

İyilikle kalın,

İyilikolsun…


46 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ARILAR

SU KAYNAKLARI

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page