top of page

"Karşılıksız'ı" İyilik ile Keşfetmek

Zaman herkes için çok kıymetlidir. Yetişkin bir insan, yaptığı her davranış sonucunda zamanının boşa gidip gitmediğini hesaplar ve buna göre davranır. Bu, bir nevi kar-zarar alışverişi gibidir. Kar-zararı düşünmeden içten bir şekilde yaptığımız bazı davranışlar da vardır. Sanırım bu davranışların temelini şu atasözüne bağlayabiliriz: ‘’İyilik yap denize at, balık bilmezse Halik bilir.’’


Genelde yaptığımız her davranışın karşılığını bir şekilde karşımızdaki insandan almaya çalışan bizler için bu söz biraz daha soyut bir kavram olarak varlığını sürdürmesine rağmen geçmişten beri yetiştiğimiz kültür ve bize öğretilenler sonucunda bilinçaltımızda bu söz ve buna benzer sözler yankılanır devamlı. Bunun gibi sözler aslında birçok toplumda da varlığını sürdürür. Mesela Balzac’ın dediği gibi: ‘’İyiliği gizli yapanlar Tanrıya inananlardır’’. Bu sözlerden aslında bir yaratıcıya inanma ile birlikte bazı davranışları karşılıksız yaptığımız anlaşılabilir ki burada siz sevgili okuyucumuzun aklına, ‘’cennete gitmek için yapılan davranışlar beklenilen bir karşılık değil midir?’’ sorusu gelebilir. Aslında ahiret inancına sahip olan dinlere inanan kişiler bilir ki cennet cehennem bir sonuçtur. Yapılan davranışlar inandıkları Tanrı’ya duydukları aşk sayesinde yaptıkları davranışlardır ve bunların karşılığını bir şekilde cennet veya cehennem olarak alırlar. Aslında burada kendi bencilliğimizden öte, bir varlık için yapılan hareketleri görüyoruz.


Konumuz inanç meselesinden çok iyilik aslında; karşılıksız, beklentisiz iyilik yaparken kendimizi düşünmemenin verdiği hazza, giden emeklerimiz ve zamanımızın karşılığını yaşadığımız an içerisinde alamamamıza rağmen ruhun tamamlanışına şahit oluyoruz. Aslında iyiliğin saflığını keşfetmeye başlıyoruz. Birçok farklı şekilde söylenen bir söz vardır; ‘’eğer çok mutsuzsan gülümsemeye başla, bir süre sonra gülümsemen gerçeğe dönecektir, vücudun o sahte gülümsemeyi kabullenemeyip gerçeğe çevirecektir.’’ Belki de biz iyiliği gülümseme, vücudumuzu ruh olarak kullanmalıyız. Gerçek iyiliğin karşılıksız iyilik olduğunu iyilik yaparak keşfedebileceğiniz anlar dileriz.

92 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ARILAR

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page