top of page

OYUN İÇERİK ANALİZİ: AHMET AMCA’YA YARDIM ETTİKYardımlaşma, insanlar arasındaki iyiliğin ve güvenin bariz bir şekilde ortaya çıktığı eylemlerden/değerlerden biridir. Çünkü insana yapılacak en güzel iyilik; onun eksiğini tamamlamak, ulaşamadığı yere ulaştırmaktır.

Her insanın yardıma muhtaç olduğu bir mesele, işlerini halledemediği bir zaman olabilir. Çünkü insan, eksikleri olan ve bu eksikleri tamamlamaya çalışan bir varlıktır. Bu eksiklikleri tamamlarken gücünün yetmediği durumlar olabilir. Bu durumlarda yardım ister ve bu yardımı aldığında o konudaki probleminden kurtulmuş olur.

O halde insanların birbiriyle yardımlaşmalarının sonucunda; var olan problemlerin çözüldüğünü, insanların birbirlerine karşı olan sevgilerinin katlanarak arttığını ve toplum içinde huzurlu bir yapının, aynı zamanda daha mutlu ve daha yaşanılabilir bir dünyanın oluştuğunu söyleyebiliriz.

Yardımlaşmanın önemine binaen bu oyunumuzda da biz, İyilik Olsun köyümüzde Sevgili İfakat ile birlikte, hasta olan Ahmet Amca’ya, bazı problemlerini çözmesi ve eksik olan şeylerini tamamlaması için yardım ettik. Tarlasındaki toplayamadığı havuçları topladık. Atlarına, susuz kalmamaları için su verdik. Ve market alışverişini yaptık. Sonra da oradan çıkıp okula gittik ve okulda geri dönüşümün önemi üzerine konuştuk. İfakat’in görüşlerini dinledik. Son olarak da köyümüzün her misafiriyle yaptığımız gibi, İfakat ile birlikte de İyilik Olsun Ormanı’na bir hatıra ağacı diktik.

Bu oyunda işlediğimiz değerlerden biri olan, insanlara yardım etmenin ve onları mutlu etmenin iyilik olduğunu hepimiz biliyoruz. Peki bu eylemleri hayatımıza taşımanın motivasyonunu nasıl edebiliriz?

Bu sorunun cevabının empati kurmak olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü empati, insanların hâlinden anlamamızın, o hâli yaşıyormuşuz gibi hissetmemizin en pratik ve uygun yoludur. Kendimizi yardıma ihtiyacı olan insanların yerine koyduğumuzda, harekete geçmek ve onları bu durumlarından kurtarmak için bir motivasyon elde etmiş oluruz. İyilik için harekete geçmemiz dileğiyle...

Gelecek videolarımızda ve yazılarımızda görüşmek üzere.

Hoşça kalın,

İyilikle kalın,

İyilik olsun…

12 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ARILAR

SU KAYNAKLARI

Comments


Post: Blog2 Post
bottom of page