top of page

OYUN İÇERİK ANALİZİ : İYİLİK OLSUN KÖYÜ'NDE KADINLAR GÜNÜ

DÜNYA KADINLAR GÜNÜ NEDİR?

Dünya Kadınlar Günü Birleşmiş Milletler tarafından bu şekilde tanımlanmış olarak her yıl 8 Mart'ta kutlanan uluslararası bir gündür. 1975'te Birleşmiş Milletler tarafından kutlanmaya başlandı.


Kadınlarımız bizim en değerli varlıklarımızdır. Onları sevmeliyiz el üstünde tutmalıyız. Her şeyi bırakıp geçmişimize baktığımızda bizleri yetiştiren kişinin de bir kadın olduğunu görürüz. Annelerimiz.. Annelerimiz bizim hayattaki mihenk taşlarımızdan bir tanesidi. Yetişkin bir birey olana dek onlardan örnek alırız. Bu kadın kavramı sadece annelerimizden oluşmamakta elbette. Hala, teyze, kız kardeş, abla gibi sözcükler de kadın kavramının dilimize farklı şekillerde girmesinden oluşmaktadır.
‘’İyilik Olsun’’ ekibi olarak biz de Kadınlar Gününe dikkat çekmek istediğimiz için bu oyun videomuzda Sevgili Mehmet ile birlikte 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutladık. Videomuzun başlarında köyümüzde bir alan seçip o alana çiçek diktik. Bu çiçek dikme işlemini gerçekleştirirken Mehmet ile kurtuluş savaşındaki kadınların öneminden, ve bu kadınlardan kısaca bahsettik. Sonrasında Hasan Amca ile karşılaştık ve bize köyümüzün kadınlarına ikram etmemiz için kurabiyeler verdi.


Bunun ardından ilk kadın büyükelçimiz Filiz Dinçmen, ilk kadın emniyet müdürümüz Feriha Sanerk, ilk kadın pilotumuz Sabiha Gökçen, ilk kadın doktorumuz Safiye Ali, ilk kadın öğretmenimiz Fatma Refet Angın, ilk kadın savaş fotoğrafçımız Semiha Es ve ilk kadın tiyatrocumuz Afife Jale hakkında konuştuk. Bu kadınlarımızın isimlerini okulumuzun arkasında yer alan tabelalara yazdık. İlerleyen zamanlarda videomuzun başında ekmiş olduğumuzuz çiçekleri topladık, kurabiyeler ile birlikte köyümüzün kadınlarına ikram ettik ve kadınlarımız ile sohbet ettik. Sizler de bu sohbetlerimizi dinlemek isterseniz Youtube kanalımızda bulunan videoyu izlemeyi unutmayınız.


Gelecek videolarımızda ve yazılarımızda görüşmek üzere.

Hoşça kalın,

İyilikle kalın,

İyilik olsun…

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

ARILAR

SU KAYNAKLARI

Post: Blog2 Post
bottom of page