top of page
3990025_edited.jpg

İyilik Olsun Köyü Nedir ?

 

   Sevgi ve iyilikle bezenmiş bir toplum oluşturma hedefimizin çocuklardan geçtiğini keşfettik. Çocuklarda iyilik bilincini oluşturmak adına gerçekleştirdiğimiz en kapsamlı projemiz ise Minecraft İyilik Olsun Köyü oldu. 
Pandemi koşullarını avantaja çevirerek dijital platformda kalıcı, sürdürülebilir, geliştirilebilir bir eğitim ürünü oluşturduk. 


   Minecraft İyilik Olsun Köyü'nü 6 ile 12 yaşları arasındaki çocukların vakit geçirebilecekleri ve iyilik bilinçlerini artırabilecekleri yenilikçi bir sanal köy olarak tasarladık.  Çocukların verdikleri cevaplara göre (interaktif bir şekilde) sürdürdüğümüz bu oyunlarda oynanan senaryoları çocukların seviyelerine ve ihtiyaçlarına göre düzenledik.

İyilik Olsun Köyü Nasıl Kurulur ?

  Merhaba, bu sayfada kendi bilgisayarında "İyilik Olsun Köyünü" nasıl oynayabilirsin onu göstereceğiz. Aşağıdaki videoyu izleyerek tüm adımları takip et ve sende sen de "İyilik Köyünde" yerini al.

 

İyilik Olsun Köy Kılavuzu  !

   Minecraft İyilik Olsun Köyü’nün sadece bireysel oynanan bir eğitim platformu olarak kalmasını istemedik. Minecraft İyilik Olsun Köyü’nü bir kılavuz haline getirerek eğitim kurumlarında ve sınıflarda toplu bir halde oynanabilir hale getirdik. Kılavuzun içerisinde köyde yaşayan karakterlerin özellikleri, yaşadıkları yerler ve köydeki karakterlerle oynanabilecek örnek senaryolar gibi birçok bilgi bulunmaktadır. Kılavuzu inceleyecek olan öğretmenlerimiz, hiçbir bilgiye sahip olmasalar bile kılavuzdaki adımları takip ederek İyilik Olsun Köyünü kurup çocuklara iyilik senaryoları üzerinden eğitim verebilecekler.

İyilik Olsun  Minecraft Kartları

 
WhatsApp Image 2021-07-11 at 17.08.43.jpeg

   Çocuklara vermiş olduğumuz bu iyilik bilinci eğitimi Minecraft İyilik Olsun Köyü ile sınırlı kalmadı. Tasarladığımız oyun kartları ile çocukların köyde yaptıkları iyilikleri gerçek hayatta da uygulamalarını sağladık. Bu sayede eğitim pekiştirilmiş oldu. 

MİNECRAFT OYUN KARTLARI NASIL OYNANIR?

   Ebeveyn, kartların üzerinde yazan görevleri çocuğuna göstererek çocuğun görevi yapmasını ister.
Çocuk bu görevi gerçekleştirdiği takdirde kartın üzerinde yer alan boş bölüme görevle ilgili bir resim çizmeye hak kazanır.
Ayrıca görev sonrasında ilgili skor tablosu kartına bir işaret bırakılmalıdır. 
Kartlardaki tüm görevler bittiğinde ise oyun kazanmılmış olur.

WhatsApp Image 2021-07-11 at 17.08.44.jpeg
WhatsApp Image 2021-07-11 at 17.08.44 (1).jpeg

KARTLARIN AMACI NEDİR ?

Bu kartların amacı, çocukların öğrendikleri iyilik davranışlarını uygulamalı günlük hayata yansımalarını ve böylelikle çocukların iyilik bilincinin gelişmesini sağlamaktır. Minecraft İyilik Olsun Köyü'nde sanal olarak öğrenilen iyilikleri gerçek hayata yansıtmak ve iyilik eğitimini pekiştirmek üzere tasarlanan bu kartları Minecraft oyunundan bağımsız bir şekilde de kullanılabilmektedir. 

KARTLARIN ETKİLERİ NELERDİR ?

Bu kartlarla birlikte iyilik bilinci, geleceğimiz olan çocukların zihinlerine ve günlük hayatlarına yerleşmiş olacaktır. Bu iyilik felsefesiyle hareket eden çocuklar bu felsefeyi ileride kendi çocuklarına da öğretecek ve nesilden nesile bir iyilik zinciri meydana gelecektir. Böylece bir değişim sağlanacak, daha yaşabilir ve daha huzurlu bir yaşamın sağlam temelleri atılacaktır.

WhatsApp Image 2021-07-11 at 17.08_edited.jpg
bottom of page