top of page

ARILAR

Arılara teşekkür ederiz!


Harika bir nimettir bal, hem gıdadır hem ilaç. Bu nimeti üretip insana sunan arılara teşekkür etmeliyiz.


500 gram bal için arılar, 3 milyon çiçeği görüyorlar. Bir kg bal için ise 40 bin arı, 6 milyon çiçeği dolaşıyor. Bal arıları, bir peteği doldurabilmek için 100 milyon çiçeğin nektarını topluyor ve 100.000 km kanat çırpıyor. Bu muazzam çalışmanın arasında dönüp ‘’Öbür arı benim kadar dolaşıyor mu?’’ diye bir soru sormuyor. Sadece iyilik olsun için çalışıyor.

Birbirlerine tam bir güven içinde hedeflerine odaklanmışlar! Neredeyse kölesi olduğumuz bilgisayar saniyede 16 milyar aritmetik işlem yaparken bilgisayarın doğadaki rakibi bal arıları, bu sürede daha az enerji harcayarak 10 trilyonluk işlem yeteneğine sahip canlılar onlar. Demek ki bilgisayar, hala keşfedilmeyen bir şeyler var.


Bir koloninin pazarlanacak 1 kg bal üretmesi ve yaşamını sürdürebilmesi için 8 kg bal tüketmesi gerekiyor. Bu da koloninin dünya çevresini 6 kez dönmesi demek.

Arılar bu görevi ve sorumluluğu canla başla yapıyor ve genetik olarak nesilden nesile aktarılıyor. Tembellik asla söz konusu olmamış! Bir arının; ’’ Birkaç gram bal da kendime saklayayım! ‘’uygulaması yaptığına arıcılar şimdiye dek rastlamamış. Arılar güneşin kalk ziliyle çalışmaya başlıyorlar.


Arılardan öğrenecek ne çok şey var değil mi? Arı gibi çalışkan olalım, insana ve doğaya katkıları için onlara teşekkür edelim. Varlığımız iyilik olsun.

72 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

SU KAYNAKLARI

Comentarios


Post: Blog2 Post
bottom of page